Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora

Włochy

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Włoch jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.

Jezioro Garda


widok z promenady w miejscowości Riva del Garda
fot. PL
Jezioro Garda (Lago di Garda) - duże i głębokie jezioro na północy Włoch, położone na pograniczu trzech regionów: Lombardii, Trydentu i Wenecji Euganejskiej (Veneto), położone na wysokości 65 m n.p.m. Południowy kraniec jeziora leży ok. 130 km na wschód od Mediolanu i ok. 150 km na zachód od Wenecji, a północny - ok 40 km na południowy zachód od Trydentu. Jezioro Garda jest największym jeziorem we Włoszech. Jego powierzchnia wynosi 369,98 km2, maksymalna długość 51,6 km, maksymalna szerokość 16,7 km, długość linii brzegowej ok. 160 km, a maksymalna głębokość - 346 m. Rejon jeziora jest popularnym rejonem turystycznym, słynącym z malowniczych krajobrazów, doskonałych warunków dla uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych (stałe wiatry i prądy powietrzne), a także licznych atrakcji przyrodniczych wokół jeziora oraz różnego rodzaju zabytków. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Maggiore


Jezioro Maggiore (Lago Maggiore), zwane też Lago Verbano (Lacus Verbanus) - to duże i głębokie jezioro polodowcowe położone w większej części we Włoszech, stanowiąc odcinek granicy między regionami Lombardia i Piemont, a częściowo w Szwajcarii, ok. 70 km na północny zachód od Mediolanu, ok. 50 km na zachód od Jeziora Como. Jezioro Maggiore jest - z wielkich polodowcowych jezior przedalpejskich po południowej stronie Alp - jeziorem wysuniętym najbardziej na zachód. Ma podłużny, ułożony mniej więcej południkowo kształt. Jest drugim pod względem wielkości jeziorem Włoch oraz jednym z najgłębszych jezior w Alpach. Jego powierzchnia wynosi 212 km2, maksymalna długość - 64 km, maksymalna szerokość - 10 km (przy wejściu do odgałęziającej się na zachód odnogi zwanej Zatoką Boromejską (Golfo Borromeo), między miejscowościami Verbania i Stresa, a maksymalna głębokość - 372 m. Okolice pięknie położonego jeziora, znane ze specyficznego łagodnego mikroklimatu sprzyjającego rozwojowi śródziemnomorskiej i tropikalnej roślinności, słyną z pięknych parków i ogrodów, z których bodaj najbardziej znanymi są ogrody na tzw. Wyspach Boromejskich. Rejon Jeziora Maggiore jest jednym z najpopularniejszych rejonów turystycznych w północnych Włoszech i w szwajcarskim kantonie Ticino. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Como


widok na jezioro z ogrodów Villa Olmo w miejscowości Como
fot. PL
Jezioro Como (Lago di Como) - to duże i głębokie jezioro polodowcowe położone w Lombardii w północych Włoszech, u stóp Alp, na północ od Mediolanu, niedaleko od granicy ze Szwajcarią. Jezioro Como jest trzecim pod względem wielkości jeziorem Włoch (po jeziorach Garda i Maggiore) oraz najgłębszym jeziorem w Alpach i jednym z najgłębszych w Europie. Jego powierzchnia wynosi 146 km2, maksymalna długość 46 km, maksymalna szerokość 4,5 km, długość linii brzegowej ok. 160 km, a maksymalna głębokość - 425 m. Okolice jeziora, słynącego z pięknego położenia, specyficznego łagodnego mikroklimatu oraz bujnej i zróżnicowanej roślinności, od czasów rzymskich (gdy nazywane było Lacus Larius, skąd pochodzi używana niekiedy nazwa Lago Lario) traktowane były jako tereny rekreacyjne, na których ludzie znani i bogaci (poczynając od Pliniusza Młodszego) budowali rezydencje, wille i otoczone ogrodami pałace. Dziś Jezioro Como, z dysponującymi bogatą infrastrukturą noclegową i gastronomiczną malowniczymi miejscowościami położonymi na jego brzegach, oraz z rozbudowaną siecią komunikacji drogą wodną (statki, promy, łodzie różnego typu, itp.) jest jednym z najpopularniejszych rejonów turystycznych w Lombardii i w całych Włoszech. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji



Jezioro Trazymeńskie


widok z miejscowości Cortona
fot. PL
Jezioro Trazymeńskie (Lago Trasimeno) - to jezioro położone w środkowych Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Jest czwartym największym jeziorem Włoch. Jego powierzchnia wynosi 128 m2, długość ok. 16 km, szerokość ok. 12 km, długość linii brzegowej ok. 57 km, a maksymalna głębokość - zaledwie 6 m. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy: Polvese, Maggiore (jedyna zamieszkała na stałe) i Minore. Na okolicznych wzgórzach produkuje się wino znane jako Colli del Trasimeno. Z miejscowości położonych nad jeziorem za najbardziej interesujące z turystycznego punktu widzenia uchodzi Castiglione del Lago (należące do stowarzyszenia "I borghi più belli d'Italia").

Warto wiedzieć, że w 217 roku p.n.e., nad Jeziorem Trazymeńskim miała miejsce jedna z najważniejszych bitew drugiej wojny punickiej między kartagińską armią Hannibala a legionami rzymskimi dowodzonymi przez Gajusa Flaminiusza Neposa, zakończona klęską Rzymian.(➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lago di Bolsena


Jezioro Lago di Bolsena - to jezioro wulkaniczne położone na wysokości 305 m n.p.m. w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Vierbo. Powstało (ponad 300 tys. lat temu) po zapadnięciu się kaldery w górach Vulsini (Monti Vulsini). Jest największym jeziorem wulkanicznym w Europie. Ma powierzchnię 113,5 km2, maksymalną głębokość 151 m i charakterystyczny dla tego typu jezior kształt zbliżony do koła (o obwodzie ok. 43 km). Na jeziorze są dwie wyspy, Bisentina i Martana. Brzegi jeziora są większości niskie i piaszczyste (z czarnym, wulkanicznm piaskiem). Początki turystyki w rejonie jeziora sięgają drugiej połowy XX wieku; do ważniejszych miejscowości o znaczeniu turystycznym należą Bolsena na północnym wschodzie oraz Marta i Capodimonte na południu.




Jezioro Lago d'Iseo


Jezioro Lago d'Iseo (także: Sebino) - to jezioro pochodzenia polodowcowego położone w połnocnych Włoszech, w dolinie Val Camonica. Przez jezioro przepływa rzeka Oglio; poziom wody w jeziorze reguluje zapora zbudowana w 1933 roku w miejscowości Sarnico, na południowo-zachodnim krańcu jeziora. Lago d'Iseo lęzy na wysokości 185 m n.p.m., ma powierzchnię 65,3 km2 i maksymalną głębokośc 251 m. Na jeziorze znajduje się duża wyspa (największa wyspa na jeziorze we Włoszech), Monte Isola (o powierzchni 12,8 km2 i najwyższym punktem na wysokości 262 m n.p.m.) oraz dwie małe wysepki (Isola di Loreto i Isola di San Paulo).

Lago d'Isola jest popularnym celem turystycznym w Lombardii - można tu korzystać z plaż i kąpielisk, uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, a także turystykę pieszą i rowerową. Za szczególną atrakcję uchodzi sanktuarium (Madonna della Ceriola) na szczycie Monte Isola; za najważniejsze miejscowości turystyczne nad jeziorem uważa się Iseo, Sarnico, Pisogne i Lovere.

więcej informacji w przygotowaniu



Jezioro Lugano

JEZIORO LUGANO
widok z miejscowości Cima
fot. PL
Jezioro Lugano (nazwa włoska: Lago di Lugano, także: Ceresio) - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 271 m n.p.m. w Alpach Lugańskich, na wschód od Jeziora Maggiore, na zachód od Jeziora Como. Jezioro ma powierzchnię 48,7 km2, maksymalną głębokość 288 m, oraz bardzo skomplikowaną linię brzegową. Jego centralna część leży w szwajcarskim kantonie Ticino (z wyjątkiem niewielkiej włoskiej eksklawy znanej jako Campione d'Italia); część północno-wschodnia i południowo-zachodnia (łącznie ok. 18 km2) leży we włoskiej Lombardii, w prowincjach odpowiedni Como i Varese.

Trzema największymi dopływami Jeziora Lugano są Cassarate , Vedeggio i Cuccio; z jego zachodniego krańca wypływa rzeka Tresa, wpadająca do Jeziora Maggiore w pobliżu Luino. Po jeziorze pływają statki regularnej żeglugi pasażerskiej oraz jednostki turystyczne. Największym miastem nad Jeziorem Lugano jest Lugano; do innych bardziej znanych i godnych uwagi z turystycznego punktu widzenia miejscowości szwajcarskich należą Gandria, Melide i Morcote; bodaj najbardziej znaną miejscowością po stronie włoskiej jest Porlzezza. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji w przygotowaniu


Jezioro Lago d'Idro


LAGO D'IDRO
widok z południowo-zachodniego krańca jeziora
fot. AL
Jezioro Lago d'Idro - to jezioro pochodzenia polodowcowego położone na wysokości 368 m n.p.m. prawie w całości w prowincji Brescia w Lombardii (bardzo niewielki fragment jeziora należy do regionu Trydent-Górna Adyga), otoczone zalesionymi górami. Przez jezioro przepływa rzeka Chiese. Powierzchnia jeziora wynosi 11,4 km2, a jego maksymalna głębokość 122 m. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lago di Livigno

Jezioro Lago di Livigno (także: Lago del Gallo) - to sztuczne jezioro położone na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Jego zdecydowanie większa część leży w dolinie Livigno (Val di Livigno), w prowincji Sondrio, we włoskiej Lombardii, znacznie mniejsza w szwajcarskim kantonie Gryzonia, a tworząca zbiornik zapora Punt dal Gall (zbudowana w drugiej połowie lat 60. XX wieku przez szwajcarską firmę Engadiner Kraftwerke AG) - po obu stronach granicy. Jezioro leży na wysokości 1805 m n.p.m., ma 4,71 km2 powierzchni, a jego maksymalna głębokość wynosi 119 m. Najważniejszą miejscowością nad jeziorem jest włoskie Livigno, położone na jego południowym krańcu. Przez jezioro przepływa rzeka Spöl (znana też jako Acqua Granda), dopływ Innu.

Do zbiornika Lago di Livigno od strony włoskiej można najłatwiej dojechać drogą SS301 z Bormio; od strony szwajcarskiej tunelem Munt la Schera (przejazd płatny) od drogi 28 biegnącej z Zernez przez Szwajcarski Park Narodowy (Parc Naziunal Svizzer) w stronę przełęczy Pass dal Fuorn i doliny Val Müstair.




Jezioro Lago di Lei

Jezioro Lago di Lei - to sztuczne jezioro o powierzchni 4,12 km2, długośc 7,7 km i maksymalnej głębokości 133 m n.p.m., położone prawie w całości w dolinie Valle di Lei, w prowincji Sondrio w Lombardii, chociaż zapora, po wybudowaniu której w latach 1957-1962 zbiornik powstał, wraz z niewielkim fragmentem samego jeziora, znajduje się na terytorium Szwajcarii. Zbiornik wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej przez Kraftwerke Hinterrhein AG. Warto wiedzieć, że wody jeziora Lago di Lei, jako jedyne we Włoszech, spływają do Renu i następnie do Morza Północnego.




Jezioro Lago di Molveno

LAGO DI MOLVENO
fot. PL
Jezioro Lago di Molveno - to jezioro w północnych Włoszech, w prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga, położone ok. 15 km (w linii prostej) na północny zachód od Trydentu, stolicy regionu i prowincji. Leży na wysokości 823 m n.p.m. u stóp centralnego łańcucha Dolomitów Brenta, po jego wschodniej stronie. Wzdłuż wschodniego brzegu jeziora biegnie włoska droga krajowa SS421 łącząca dolinę Val di Non z rejonem jeziora Garda.

Lago di Molveno jest jeziorem naturalnym, o powierzchni 3,27 km2 (drugim największym, po jeziorze Caldonazzo, jeziorem położonym w całości w granicach regionu Trydent-Górna Adyga) i maksymalnej głębokości 123 m. Na północnym krańcu jeziora leży miejscowość Molveno, popularny ośrodek turystyczny, z bogatą infrastrukturą turystyczną oraz rozległymi łąkami, plażami (w większości żwirowymi) i trasami spacerowymi nad jeziorem. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lago di Ledro

Jezioro Lago di Ledro - to jezioro w północnych Włoszech, w prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga, położone ok. 35 km (w linii prostej) na południowy zachód od Trydentu, stolicy regionu i prowincji, ok. 7 km na zachód od miejscowości Riva del Garda na północnym krańcu Jeziora Garda. Jezioro Ledro jest jeziorem naturalnym pochodzenia lodowcowego. Leży na wysokości 655 m n.p.m., ma powierzchnię 2,187 km2, wydłużony kształt, maksymalną głębokość 48 m i prawie 9 km linii brzegowej. Otoczone górami jezioro znane jest z malowniczego położenia, czystej wody, plaż i kąpielisk, a także dobrych warunków do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Lago di Montespluga

LAGO DI MONTESPLUGA
fot. PL
Jezioro Lago di Montespluga - to jezioro zaporowe w północnych Włoszech, w regionie alpejskim Valchiavenna (w prowincji Sondrio w Lombardii), położone na wysokości 901 m n.p.m. w pobliżu przełęczy Splügenpass / Passo dello Spluga (2215 m) na granicy włosko-szwajcarskiej, na którą prowadzi biegnąca wzdłuż wschodniego brzegu jeziora droga SS36.

Jezioro ma powierzchnię 1,69 km2 i maksymalną głębokość 67 m. Powstało w wyniku budowy dwu zapór na potoku Liro. Wody jeziora zasilają elektrownię wodną. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lago di Valvestino

LAGO DI VALVESTINO
fot. AL
Jezioro Lago di Valvestino - to jezioro zaporowe w północnych Włoszech, w prowincji Brescia w Lombardii, położone na wysokości 503 m n.p.m. w pobliżu zachodniego brzegu jeziora Garda, 15 km (drogą SP9) od Gargnano. Leży częściowo na terenie rezerwatu przyrody Gardesana Occidentale, a częściowo w parku regionalnym Alto Garda Bresciano.

Jezioro ma powierzchnię 1,38 km2 i maksymalną głębokość 38 m. Prawie całe jezioro leży w gminie Gargnano (niewielka część - w gminie Valvestino). Powstało w wyniku budowy, w latach 1959-1962, zapory znanej jako Diga di Ponte Cola-Valvestino (z koroną o długości 283 m) na potoku Toscolano. Wody jeziora zasilają elektrownię San Giacomo w gminie Gargnano. Bezpośrednio nad jeziorem nie leżą żadne miejscowości, a dostęp do jego brzegów jest trudny. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lago di Alleghe

Jezioro Lago di Alleghe - to jezioro położone w północnych Włoszech, w Dolomitach, w regionie Veneto, w prowincji Belluno, na wysokości 966 m n.p.m., na północny zachód od masywu Monte Civetta

Jezioro, o powierzchni 0,5 km2 i maksymalnej glębokości 55 m, powstało w 1771 roku w wyniku wielkiego osuwiska materiału skalnego i ziemi, które przegrodziło potok Cordevole. Główną miejscowością nad jeziorem jest miejscowość Alleghe, jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Dolomitach. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Lago di Braies

widok z drogi prowadzącej dookoła jeziora na szczyt Croda del Becco / Seekofel (2810 m)
fot. PL
Jezioro Lago di Braies (nazwa niemiecka: Pragser Wildsee) - to jezioro zaporowe (powstałe w wyniku spiętrzenia wód rzeki Rio Braies spowodowanego osunięciem się zbocza góry Sasso del Signore) położone w Dolomitach, w dolinie Val di Braies (dolinie bocznej doliny Val Pusteria / Pustertal), na wysokości 1496 m, u stóp masywu Croda del Becco (nazwa niemiecka: Seekofel). Ma powierzchnię 0,31 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 36 m. Jezioro, znane z intensywnego szmaragdowozielonego koloru wody oraz niezwykle malowniczego otoczenia, jest popularnym celem wycieczek. Jest punktem wyjścia jednego z dwóch klasycznych szlaków trekkingowych w Dolomitach - Alta Via delle Dolomiti n. 1. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Lago di Misurina

widok z północnego brzegu jeziora w kierunku południowym
od lewej szczyty: Corno del Doge (2615 m), Costa Bei Pra (2862 m), Cima di Valbona (2899 m), Le Tre orelle (3005 m), Luccia Grande (3004 m), Punta Sorapiss (3205 m), Razesta (2768 m)
fot. PL
Jezioro Lago di Misurina - to jezioro w północnych Włoszech, w prowincji Belluno, w regionie Wenecja Euganejska, położone w Dolomitach, 15 km na połnocny wschód od Cortiny d'Ampezzo. Leży na wysokości 1754 m n.p.m., ma powierzchnię 0,14 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi (zaledwie) 5 m. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora biegnie od granicy z regionem Trydent-Górna Adyga droga SP49, która ok. 1,5 km na południe od jego południowego krańca łączy się ze słynną drogą SR48 (Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße).

Na północny wschód od jeziora wznosi się masyw Tre Cime di Lavaredo, jeden z najsłynniejszych masywów dolomickich. Z drugiej strony, od południa, kotlinę, w której leży Lago di Misurina, zamyka masyw Sorapiss. Okolice Lago di Misurina słyną z czystego powietrza i szczególnie dobrego klimatu dla osób z chorobami układu oddechowego; na południowym brzegu działa jedyny we Włoszech ośrodek leczenia klimatycznego astmy u dzieci. Położona nad jeziorem miejscowość Misurina, należąca do gminy Auronzo di Cadore, oferuje infrastrukturę noclegową i gastronomiczną wystarczającą dla ok. 500 osób. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lago di Carezza

(1520 m)
widok na szczyty od lewej: Östliche Latemarspitze (2791 m), Latemartürme (2842 m), Erzlahnspitze (2719 m), Kirchtagsweide (2616 m)
fot. PL
Jezioro Lago di Carezza - to małe jezioro położone w Dolomitach, na wysokości 1534 m, ok. 25 km na południowy wschód od Bolzano. Jezioro leży na wysokości 1534 m n.p.m. (podawane są też inne liczby, np. 1519 m), w dolinie Val d'Ega na terenie gminy Nova Levante (Welschnofen), u stóp masywu Latemar. Za główną atrakcję jeziora uważany jest szczególny, głęboko zielony kolor wody oraz wspaniały widok na pobliskie grupy górskie - Latemar (na południe od jeziora) oraz Catinaccio / Rosengarten (nieco dalej, na północny wschód). (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Lago delle Malghette

LAGO DELLE MALGHETTE
fot. PL
Jezioro Lago delle Malghette - to niewielkie alpejskie jezioro w północnych Włoszech, w prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga. Jezioro leży w Gruppo della Presanella, jednej z grup górskich Alp Retyckich, w górnych partiach doliny Val Meledrio (doliny bocznej doliny Val di Sole), na terenie rezerwatu przyrody Parco Naturale Adamello-Brenta, na wysokości 1890 m n.p.m., ok. 4 km (w linii prostej) na północ od miejscowości Madonna di Campiglio. Nad jezioro prowadzi łatwy szlak turystyczny z przełęczy Campo Carlo Magno (1682 m). (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lac du Grand-Saint-Bernard

LAC DU GRAND-SAINT-BERNARD
fot. AL
Jezioro Lac du Grand-Saint-Bernard (nazwa włoska: Lago del Gran San Bernardo) - to niewielkie (długie na ok. 350 m, szerokie na ok. 150 m) jezioro alpejskie położone na granicy szwajcarsko-włoskiej, na wysokości 2447 m n.p.m., tuż poniżej wielkiej Przełęczy św. Bernarda (2469 m), położonej po szwajcarskiej stronie granicy. Większa cześć jeziora leży w Szwajcarii, w kantonie Valais / Wallis, mniejsza - we Włoszech, w Dolinie Aosty. Jezioro jest zazwyczaj zamarznięte przez niemal cały rok, z wyjątkiem paru miesięcy letnich. Zob. Wielka Przełecz św. Bernarda. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lago di Valparola

LAGO DI VALPAROLA
fot. PL
Jezioro Lago di Valparola - to małe jezioro w północnych Włoszech, w prowincji Belluno, w regionie Wenecja Euganejska, położone w pobliżu przełęczy Passo Valparola (2192 m). Na wschód od jeziora biegnie droga SP24, prowadząca Passo Falzarego (2105 m) w stronę granicy regionu Wenecja Euganejska z regionem Trydent-Górna Adyga i dalej (jako droga SP37) w stronę miejscowości La Villa / Stern w dolinie Val Badia. Zob. Passo Valparola. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Pradalago

PRADALAGO
fot. PL
Jezioro Pradalago - to małe jezioro alpejskie położone w grupie Presanella (Gruppo della Presanella), jednej z grup górskich Alp Retyckich, w odległości nieco ponad 2 km (w linii prostej) na północny zachód od miejscowości Madonna di Campiglio.

Jezioro leży na wysokości 2085 m n.p.m., niecałe 100 m na północ od górnej stacji kolejki linowej, której stacja dolna znajduje się w Madonnie di Campiglio. Na północno-wschodnim brzegu jeziora stoi prywatne schronisko Rifugio Viviani Pradalago. W pobliżu jeziora przebiega kilka łatwych szlaków turystycznych w grupie Presanella. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jeziora Cinque Laghi

Jeziora Cinque Laghi - to grupa pięciu niewielkich jezior położonych w górnej części doliny Val Rendena, w grupie Presanella (Gruppo della Presanella), jednej z grup górskich Alp Retyckich, na zachód od miejscowości Madonna di Campiglio.

Do grupy Cinque Laghi w dolinie Val Rendena (istnieją też inne grupy jezior o tej samej nazwie) należą: Lago Ritorto, Lago di Lambino, Lago Nero, Lago Serodoli i Lago Gelato. Szlak turystyczny, którego punktem wyjścia jest najczęściej schronisko Rifugio 5 Laghi obok górnej stacja kolejki linowej "Funivia 5 Laghi" położonej na wysokości 2065 m n.p.m. (dolna stacja znajduje się w Madonna di Campiglio) i który biegnie w pobliżu wszystich pięciu wymienionych wyżej jezior, z których najwyżej położone leżą na wysokości ponad 2300 m n.p.m., jest jedną z klasycznych dostępnych dla każdego turysty wycieczek pieszych w grupie Presanella.




Jeziora Tre Laghi

TRE LAGHI
fot. PL
Jeziora Tre Laghi - to grupa trzech małych jezior położonych w górnej części doliny Val Meledrio, na północ od masywu Monte Zeledria (2427 m) w grupie Presanella (Gruppo della Presanella), jednej z grup górskich Alp Retyckich. Jeziora są położone na wysokościach 2256 m (Lago Inferiore), 2271 m (Lago Medio) i 2283 m (Lago Superiore), niecałe 2 km (w linii prostej) na południowy zachód od Lago delle Malghette. Mogą być samoistnym celem wycieczki (niedługi spacer od Lago delle Malghette), jednak bodaj najczęściej stanowią jeden z etapów klasycznej okrężnej wycieczki od górnej stacji kolejki linowej Express Pradalago (której dolna stacja znajduje się w miejscowości Madonna di Campiglio) przez grań i szczyt Monte Zeledria, dolinę Val Meledrio i Lago delle Malghette, skąd można wrócić (podejście) do stacji kolejki Pradalago, albo zejść na przełęcz Campo Carlo Magno i następnie do Madonny di Campiglio. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lago Alto

Jezioro Lago Alto - to małe jezioro położone w górnej części doliny Val Meledrio, na północ od masywu Monte Zeledria (2427 m) w grupie Presanella (Gruppo della Presanella), jednej z grup górskich Alp Retyckich. Jezioro leży na wyysokości 2158 m n.p.m., między grupą Tre Laghi a Lago delle Malghette.



Jezioro Lago Scuro

LAGO SCURO
widok z drogi na szczyt Monte Zeledria (2427 m)
fot. PL
Jezioro Lago Scuro - to małe jezioro położone w górnej części doliny Val Meledrio, u stóp masywu Monte Zeledria (2427 m) w grupie Presanella (Gruppo della Presanella), jednej z grup górskich Alp Retyckich, ok. 700 m (w linii prostej) na południowy wschód od grupy Tre Laghi. Do jeziora można dojść łatwą ścieżką od jeziora Lago di Malghette. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lago Bianco

LAGO BIANCO
widok z przełęczy drogowej Passo di Gavia (2621 m)
fot. PL
Jezioro Lago Bianco - to jedno z dwóch małych jezior położonych w pobliżu przełęczy Passo di Gavia (2621 m), położonej na granicy prowincji Sondrio i Brescia w Lombardii. Lago Bianco leży na północny wschód od przełęczy, zaś drugie ze wspomnianych jezior, Lago Nero, na południowy zachód od niej. Wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora Lago Bianco biegnie wąska i kręta, uchodząca za niebezpieczną droga SP29 łącząca Bormio w prowincji Sondrio z Ponte di Legno w prowincji Brescia. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lago Nambino

LAGO NAMBINO
widok z drogi na szczyt Monte Zeledria (2427 m)
fot. PL
Jezioro Lago Nambino - to małe jezioro alpejskie położone w północnych Włoszech, w regionie Trdyent-Górna Adyga. Jezioro leży w rezerwacie przyrody znanym jako Parco Naturale Adamello Brenta, w grupie Presanella (Gruppo della Presanella), jednej z grup górskich Alp Retyckich, na wysokości 1768 m n.p.m., w odległości ok. 2 km (w linii prostej) na północny zachód od Madonny di Campiglio (dojście łatwą ścieżką). Nad jeziorem stoi niewielkie schronisko, Rifugio Nambino. Jezioro może być dobrym punktem wyjścia dla wycieczek pieszych w grupie Presanella. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jeziora Laghi di Cancano

LAGO DI CANCANO II
fot. PL
Jeziora Laghi di Cancano - to dwa bezpośrednio sąsiadujące ze sobą jeziora zaporowe (Lago di Cancano I, zwane też Lago di San Giacomo, oraz Lago di Cancano II) położone na wysokości, odpowiednio, 1952 m n.p.m. i 1902 m n.p.m. w dolinie Valle di Fraele, w gminie Valdidentro w prowincji Sondrio w Lombardii, na północny zachód od miejscowości Bormio. Przepływa przez nie m.in. rzeka Adda (w jej górnym biegu). Jeziora Cancano są wykorzystywane przez elektrownie wodną Premadio. Zob. Valle di Fraele. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lago delle Scale

LAGO DELLE SCALE
fot. PL
Jezioro Lago delle Scale (1928 m) - to niewielkie jezioro alpejskie w północnych Włoszech, w prowincji Sondrio w Lombradii, położone na wysokości 1928 m n.p.m. Jezioro, popularne wśród wędkarzy, leży w dolinie Valle di Fraele, w pobliżu przełęczy Passo delle Scale, na północny wschód od niej. Zob. Valle di Fraele. (➤ mapka)(➤ mapka)