Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora

Niemcy

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Niemiec jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.

Jezioro Bodeńskie

widok ze Stadtgarten - parku wzdłuż brzegu jeziora przylegającego do Starego Miasta
w środku Stara Latarnia Morska (Leuchtturm) na starym molo
po prawej Statua Imperii - obrotowy posąg u wejścia do portu, upamiętniający sobór, który obradował w tym mieście w latach 1414–1418
fot. PL
Jezioro Bodeńskie (nazwa niemiecka: Bodensee) - to jezioro polodowcowe położone u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jezioro leży na wysokości 395 m n.p.m., jego powierzchnia wynosi 536 km2, maksymalna głębokość 252 m, a długość linii brzegowej przekracza 270 km, z czego ok. 70% przypada na Niemcy.

Okolice Jeziora Bodeńskiego są popularnym rejonem turystycznym. Do najważniejszych niemieckich miejscowości położonych nad Jeziorem Bodeńskim należą Konstancja, Überlingen,Meersburg, Friedrichshafen i Lindau.


więcej informacji


Chiemsee

Jezioro Chiemsee, zwane "Bawarskim Morzem" - to jezioro polodowcowe w południowo-wschodniej Bawarii, położone na wysokości 518 m n.p.m., w centrum regionie Chiemgau, obejmującym powiaty Rosenheim i Traunstein. Jezioro Chiemsee jest trzecim największym jeziorem Niemiec i największym jeziorem w Bawarii - jego powierzchnia wynosi 80 km2, maksymalna głębokość - 73,4 m, a długość linii brzegowej (bez linii brzegowej wysp) - 63,96 km. Dwoma głównymi dopływami jeziora są Prien i Tiroler Achen; na północnym krańcu jeziora wypływa rzeka Alz, dopływ Innu. Trzema głównymi wyspami na Jeziorze Chiemsee są: Herreninsel (zwana też Herrenchiemsee), Fraueninsel (Frauenchiemsee) oraz Krautinsel, które łącznie tworzą odrębną gminę, Chiemsee.

Cały region Chiemgau jest znanym i popularnym regionem rekreacyjnym w Bawarii. Położona na zachodnim brzegu jezora miejscowość Prien am Chiemsee, uważana za najważniejszą nad jeziorem, leży 87 km na południowy wschód od Monachium, 22 km na wschód od Rosenheim, stolicy powiatu Rosenheim, i 32 km na zachód od Traunstein, stolicy powiatu Traunstein. Innymi, poza Prien am Chiemsee, miejscowościami nad jeziorem Chiemsee, są: Breitbrunn am Chiemsee, Gstadt am Chiemsee, Seebruck am Chiemsee, Chieming, Bernau am Chiemsee oraz Übersee. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Walchensee

Jezioro Walchensee - to jezioro położone na wysokości 802 m n.p.m w Alpach Bawarskich, położone 82 km na południowy zachód od Monachium, 30 km na północny wschód od Garmisch-Partenkirchen, w powiecie Bad Tölz-Wolfratshausen, w gminie Kochel am See. Ma powierzchnię 16,27 km2 (linia brzegowa wynosi ok. 27 km). Jest jednym z najgłębszych jezior w Niemczech - jego maksymalna głębokość przekracza 190 m. Od południowego zachodu do Walchensee wpływa Obernach, na wschodzie wypływa Jachen, rzeka płynąca dalej doliną Jachenau i wpadająca do Izary w pobliżu Lenggries. Jezioro jest otoczone zalesionymi górami. Słynie z malowniczego położenia oraz doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych; jest w szczególności atrakcyjnym akwenem dla nurków. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacjiTegernsee

Jezioro Tegernsee - to jezioro polodowcowe w Bawarii, położone na wysokości 725 m n.p.m., 50 km na południe od Monachium, w powiecie Miesbach. Jezioro ma powierzchnię 8,9 km2. Jego maksymalna długość wynosi 6,5 km, maksymalna szerokość 1,4 km, a maksymalna głębokość - 72,6 m. Stanowi centrum popularnego regionu turystycznego. Dojazd z Monachium autostradą 8 i następnie drogą 318 (zjazd 97 Holzkirchen). (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Kochelsee

Jezioro Kochelsee - to jezioro położone w Bawarii, w powiecie Bad Tölz-Wolfratshausen, ok. 70 km na południe od Monachium, 35 km na północny wschód od Garmisch-Partenkirchen, na północ od jeziora Walchensee. Jezioro jest położone na wysokości 600 m n.p.m., na skraju Alp Bawarskich: jego północne brzegi są płaskie, otoczone wrzosowiskami, południowe leżą u podnóża gór. Ma powierzchnię 6 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 66 m. Rzeka Loisach wpływa do jeziora od północy w pobliżu miejscowości Schlehdorf, wypływa na północny wschód w pobliżu miejscowości Kochel am See. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Königssee

Jezioro Königssee - to jezioro polodowcowe o powierzchni 5,22 km2 i maksymalnej głębokości 190 m, położone w południowo-wschodniej Bawarii, na wysokości 603 m n.p.m., w gminie Schönau am Königssee, w powiecie Berchtesgadener Land. Położona na północnym krańcu jezora miejscowość Königssee leży 160 km na południowy wschód od Monachium, 26 km na południowy wschód od Bad Reichenhall, stolicy powiatu, 6 km na południe od Berchtesgaden, 31 km od Salzburga w Austrii. Od zachodu wznosi się masyw Watzmanna, trzeciej najwyższej góry Niemiec (po Zugspitze i Hochwanner w paśmie Wettersteingebirge), słynącej z tras wspinaczkowych, choć dostępnej też dla dobrze przygotowanych i doświadczonych turystów.

Długie i głębokie, przypominające fiord, malowniczo położone jezioro, uchodzące za najpiękniejsze i najczystsze jezioro alpejskie w Niemczech, jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Bawarii. Dojazd z Berchtesgaden drogą 20. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacjiSylvensteinsee

Jezioro Sylvensteinsee - to jezioro zaporowe położone na wysokości 767 m n.p.m. w Bawarii, 70 km na południe od Monachium, 40 km na północny wschód od Garmisch-Partenkirchen, w powiecie Bad Tölz-Wolfratshausen, w gminie Lenggries, między rejonem jezior Kochelsee i Walchensee a granicą austriacką. Jezioro ma powierzchnię 3,92 km2. Malownicze okolice zapory i jeziora stanowią popularny cel wycieczek. Dojazd z północy, od strony Bad Tölz, drogą 13; z południowego zachodu lub z północnego wschodu drogą 307. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Schliersee

Jezioro Schliersee - to jezioro w Alpach Bawarskich, położone 53 km na południowy wschód od Monachium, 8 km na południe od Miesbach (stolicy powiatu), w gminie Schliersee. Jezioro Schliersee leży na wysokości 777 m n.p.m.; jego powierzchnia wynosi 2,22 km2, maksymalna głębokość - 40,5 m. Okolice Schliersee i dwu pobliskich jezior, Tegernsee i Spitzingsee, są popularnym rejonem turystycznym.

więcej informacji


Eibsee

widok z północnego brzegu w kierunku masywu Zugspitze (2962 m)
fot. JP
Jezioro Eibsee - to jezioro w Bawarii, położone na wysokości 973 m n.p.m., w gminie Grainau, w powiecie Garmisch-Partenkirchen, w pobliżu granicy z Austrią, ok. 9 km na południowy wschód od Garmisch-Partenkirchen , u stóp Zugspitze (2962 m), najwyższej góry Niemiec.

Jezioro Eibsee jest jeziorem polodowcowym o powierzchni 1,77 km2 i maksymalnej glębokości 36 m. W pobliżu wschodniego brzegu znajduje się stacja kolejki linowej (Eibsee Seilbahn), którą można wyjechać na Zugspitze. Do atrakcji turystycznych Eibsee zalicza się też plaże oraz wypożyczalnie łódek i rowerów wodnych, a także spacerowy szlak turystyczny (Eibsee Rundweg) o długości ok. 7,5 km prowadzący wdłuż północnego brzegu jeziora (widoki).

więcej informacjiSpitzingsee

Jezioro Spitzingsee - to jezioro w Alpach Bawarskich, położone w powiecie Miesbach, 63 km na południowy wschód od Monachium, 18 km na południe od Miesbach (stolicy powiatu), w gminie Schliersee. Powierzchnia jeziora wynosi 0,28 km 2, a jego maksymalna głębokość - nieco ponad 16 m. Jezioro i jego okolice stanowią popularny całoroczny rejon turystyczny. W lecie uprawia się tu głównie turystykę pieszą, natomiast w zimie można korzystać z terenów narciarskich.

więcej informacji